Karlskrona simhall 30 år

Karlskrona simhall 30 år


För 30 år sedan öppnade simhallen i Karlskrona precis intill varmbadhuset. Detta ska uppmärksammas lördagen den 29 november med en eftermiddag fylld med spännande aktiviteter för stora och små.

Under eftermiddagen kommer Karlskrona simsällskap visar upp lagkapp mixed, som är simsportens motsvarighet till stafett.

Alpha Divers är en lokal förening som håller på med den spännande idrotten undervattensrugby och visar upp sin sport för besökarna. Även Räddningstjänsten Östra Blekinge deltar och visar upp sin vattenverksamhet.

För de mindre besökarna finns det möjlighet att prova på minisim. Detta erbjuder Karlskrona simsällskap för barn i åldrarna från två till fyra år. Barn och förälder är i vattnet tillsammans. Föranmälan krävs. Läs mer information på karlskrona.se/simhall.

Finalen blir en stämningsfull aktivitet där Karlskrona simsällskap visar upp fackelsim.

Programmet är preliminärt och kan komma att ändras. Hela programmet och mer information finns på karlskrona.se/simhall, se länk nedan.