Karlskrona Turistcenter  I  Visit Karlskrona

Karlskrona Turistcenter finns numera på Skeppsbrokajen 10,
i Karlskrona Stadsmarina.

 

Öppettider:

Oktober - april:
Måndag - fredag: 10:00 - 16:00

Avvikande öppettider:
16 november: Öppet: 13:00 - 16:00
27 - 30 december: Stängt
6 januari 2023: Stängt

Kontakt:

Telefonnummer: +46 (0)455 30 34 90
Hemsida: www.visitkarlskrona.se
E-post: visit@karlskrona.se

 

Besöksadress:

Skeppsbrokajen 10
371 33 Karlskrona

 

Personal:

Besöksinformatör
Christian Wikberg
Telefon: 0455-30 34 90
christian.wikberg@karlskrona.se

Besöksinformatör
Therese Silver Sörensen
Telefon: 0455-30 34 87 
therese.silversorensen@karlskrona.se

Besöksinformatör - Sociala medier
Arlinda Krasniqi 
Telefon: 0455-30 52 24
arlinda.krasniqi@karlskrona.se

​Besöksinformatör - Ekonomi
Evalena Gabris
Telefon: 0455-30 32 06
evalena.gabris@karlskrona.se

Guide- & grupparr. - Kryssningar
Malin Hagberg-Andersson
Telefon: 0455-30 34 91
malin.hagberg-andersson@karlskrona.se

Webb - Marknadsföring 
Karin Löwenadler
Telefon: 0455-30 34 99
karin.lowenadler@karlskrona.se

Webb - Marknadsföring - Trycksaker
Therese Hagström Andersson
Telefon: 0455-30 34 89 
therese.hagstrom@karlskrona.se

Enhetschef
Liliann Bjerström Lidén
Telefon: 0455-30 48 32
Liliann.Bjerstrom@karlskrona.se

 

Fakturaadress:

Karlskrona Kommun
Ref nr: 20035
Box 79
371 21 Karlskrona

 

Fakturamail:

visitfaktura@karlskrona.se

Organisations nummer: 212000-0829

 

Visit Karlskrona och Karlskrona Turistcenter är en del av Karlskrona kommuns Besöksnäringsenhet.

 

Karlskrona Turistcenter är auktoriserat av Visita i enlighet med de auktorisationskrav som fastställts av Turistbyråauktorisationens auktorisationsnämnd. Endast auktoriserade turistcenter har rätt att använda sig av det grön/vita registrerade varumärket (i-skyltarna) i sin skyltning och övriga kommunikation.

 

Tourist center skylt