Marinens Musikkår - Donaueschingen 1926

Marinens Musikkår - Donaueschingen 1926


Donaueschingen Festival startade 1921 och räknas idag som en av världens äldsta festivaler med fokus på nutida musik. År 1926 var en av festivalens huvudteman musik för blåsorkester. Den 26 juli framfördes flera av de verk som ni nu, hundra år senare, får höra vid kvällens konsert. 26 mars, kl. 19:00 i Sparresalen, Karlskrona.

Boka
Medverkande
Alexander Hanson – Dirigent
Marinens Musikkår

Om programmet
I början av 1920-talet hade Furstendömet Furstenberg i Donaueschingen sedan länge varit en kulturell knutpunkt och hade genom åren räknat såväl Mozart som Liszt till sina konserterande gäster.

Efter första världskriget tog den dåvarande fursten, Max Egon, initiativ till en årlig sommarfestival med musik av samtida tonsättare. I festivalkommittén ingick bland andra Paul Hindemith, och ambitionen var att festivalen skulle gå i täten för sökandet efter nya tonspråk – och samtidigt vara öppen och tillgänglig för alla, oavsett samhällsklass.

Donaueschingen Festival startade 1921 och räknas idag som en av världens äldsta festivaler med fokus på nutida musik. År 1926 var en av festivalens huvudteman musik för blåsorkester. Den 26 juli framfördes flera av de verk som ni nu, hundra år senare, får höra vid kvällens konsert.

Ur programmet:
Ernst Krenek – Drei Märsche für Militärorchester, op. 44
Hans Gál – Promenadenmusik
Ernst Toch – Spiel für Blasorchester, op. 39
Paul Hindemith – Konzertmusik für Blasorchester, op. 41

Biljettinfo
Biljettpriser: 

Ordinarie – 150 kr 

Barn/ungdom upp t.o.m. 18 år – 15 kr

Biljetter kan köpas via Karlskrona Turistcenter, online via bokningslänken, samt i entrén en timme före konsertstart.

Konsertlängd
Konsert med paus – Ca 1h 45 min